8 kroků, jak se dostat z dluhů

8 kroků, jak se dostat z dluhů

 Nebuďte pasivní

Splácení dluhu půjčkou není řešení. Nepomůže vám ani ignorování své finanční situace, protože váš dluh skončí u inkasní společnosti. Pokud se to stane, nezůstaňte pasívní. Finanční poradce v takové společnosti vám pomůže navrhnout splátkový kalendář, který je pro vás únosný, čímž se vyhnete exekuci a soudům.
chudý chlap

Smrt partnera

Mnoho lidí se po smrti partnera potýká s finančními problémy, ale pokud do hry vstoupí i tajný dluh, je to ještě horší. Bolest ze ztráty milované polovičky pravděpodobně vystřídá obrovský hněv.

8 kroků, jak se dostat z dluhů

·         BUĎTE aktivní. Dluhy se samy od sebe nevyřeší. Nereagováním a odkládáním se ještě znásobí.
·         ZAČNĚTE ZÁVAZKY SPLÁCET, ne zvyšovat. Vyrovnat dluhy dalším dluhem nic neřeší. Situace se jen odsune. O pár měsíců se objeví opět a možná bude ještě horší.
·         UDĚLEJTE SI seznam dluhů. Spojte se se všemi věřiteli a zjistěte si aktuální stav – komu dlužíte, kolik a jaké jsou podmínky splácení. Nezapomeňte na přátele a známé, od kterých jste si půjčili.
·         Seřaďte si dluhy PODLE DŮLEŽITOSTI. Přednost dejte dluhům, které mají vysoké pokuty za opožděné splátky, a dluhům, které souvisí se základnými životními potřebami (nájem, energie, hypotéka).
·         Sjednejte si s věřiteli splátkový kalendář. Ukažte jim svůj pozitivní přístup k řešení dluhů a zkuste se s nimi dohodnout na podmínkách splácení. Splátky si domluvte v takové výši, aby pro vás bylo reálné platit je každý měsíc. Dodržováním splátkového kalendáře se vyhnete soudnímu řízení.
·         Důležitě PODPORU a pomoc najdete u svých nejbližších. Cesta z dluhů je náročná a dlouhá, proto je velmi důležitá psychická podpora. Nebojte se svěřit se svou situací nejbližším, společně najdete více řešení.
·         PŘIPRAVTE SI domácí rozpočet Pečlivě sledujte své příjmy a výdaje a plánujte je dopředu. Omezte výdaje na minimum snížením různých poplatků (za telefon, internet, kabelovou televizi) a omezením nepotřebných věcí (cigarety, alkohol). Spotřební zboží kupujte po pečlivé úvaze a pouze když je to opravdu nutné.
stříhání kreditky
·         HLEDEJTE MOŽNOSTI na zvýšení příjmů. Pokuste se k svojí běžné práci během řešení dluhů najít ještě brigádu nebo výpomoc u známých, anebo u kamarádů.